Місія бібліотеки - забезпечення якісним обслуговуванням громади міста

понеділок, 1 жовтня 2012 р.

У КРЕМЕНЧУЦІ МОЖУТЬ СТАВИТИ ОПЕРУ



        12 років поспіль 30 вересня наша країна відзначає Всеукраїнський день бібліотек. Традиційно до цього свята Кременчуцька централізована бібліотечна система для дорослих проводить акцію «Подаруй бібліотеці книгу». Впродовж року наші користувачі та мешканці міста дарують нам книги з власних бібліотек. Наприкінці вересня ми підводимо підсумки цієї акції, організовуючи виставки-перегляди подарованих книг і щиро дякуючи нашим дарувальникам, котрі небайдужі до долі бібліотеки.
     Завдяки таким дарункам у 2012р. фонд нашого відділу мистецтв поповнився майже на 130 видань.   
       Кажуть, що книги, як і люди, мають свою долю. Якійсь  пощастило, і вона одразу потрапила у добрі руки, деякі постраждали у вихорі війн, революцій та від людського недбальства. Деякі губляться, а деякі стають букіністичними перлинами. Ось і у  нашому відділі мистецтв опинилися рідкісні книги, з якими ми хочемо Вас ознайомити.


  Бизе Ж. Искатели жемчуга [Ноты]: опера  для фортепіано въ 2 руки/ Ж. Бизе .- М.: П.Юргенсон; С.-Петербург: I. Юргенсон; Варшава:  Г.Сенневальд, [1894] .-88 с.
                  Це клавір відомої опери, перекладений для фортепіано, виданий приблизно до 1894р. в Москві видавництвом Петра Юргенсона, першого російського нотовидавця і книготорговця, який мав типографії у таких містах як Москва, Санкт-Петербург, Варшава  і співпрацював з закордонними друкарнями та книжковими магазинами. Після Жовтневої революції видавництво було націоналізоване і перетворене в Державне музичне   видавництво («Госмузиздат»), яке добре відомо всім любителям музики. Також на книзі є штамп музичного магазина А.Ф.Гергарда, що був розташований у м. Харкові по вул. Московській, звідкіля, можливо, і почався шлях цієї книги до цінителів творчості Жоржа Бізе.    
  
 Бизе Ж. Кармен: опера в 4-х актах = Carmen : opera en 4 actes. Poeme de M.Meilhac et L.Halevy [Ноты] / Georges Bizet .- М. A.Gutheil, [1887] .- 421c. – [ На русском и французском языках]

      Клавір виданий приблизно 1887р.  видавництвом постачальника Російського Імператорського театру А.К.Гутхейля,  що було засновано у 1859р., але оскільки фірма не мала власної нотодрукарні, видання нотної літератури замовлялося за кордоном. Щоб з’ясувати, де саме була видана ця книга, треба провести ціле дослідження , але ми хочемо звернути Вашу увагу на декілька цікавинок. По-перше, на сторінці 421 є відмітка про те, що книга дозволена цензурою м.Москви від 20 червня 1887р. А ще на титульному листі є штамп нотного магазина Е.Островського, що знаходився  у м. Одесі,  звичайно ж, на Дерибасівській.


  G.Rossini. Le Barbier de Sevilie : Opera-Comique en Quatre Actes d'apres Beaumarchais /G.Rossini; paroles Francaises de L.V.Durdilly;partition chant piano franscrite Comigue en Quatre Actes par.L.Narici – Paris:Choudens, [1934] .-128 c.
     Клавір опери відомого італійця Россіні Дж. «Севільський цирульник» виданий у Парижі, приблизно 1934р. Якими шляхами  блукала книга, хто і коли відкривав її, скільки арій було виконано – цього ми ніколи не дізнаємось, але чудовий стан клавіру говорить про те, що книга була у люблячих руках.

  Конконе Дж. 40 упражнений для Баса или Баритона [Ноты] .- М.: Музыкальный сектор, 1924.- 79 с.
         Збірник вправ складений італійським професором співів і композитором  Джузеппе Конконе (1801-1861), який більшу частину свого життя провів у Парижі  і випустив  декілька  збірок порад та вправ для  обробки голосу, такі  як «Quinze vocalises pour soprano», «Quinze vocalises pour contralto», «Exercices pour la voix». Завдяки нашим дарувальникам, відтепер і всі кременчуцькі любителі співу  мають змогу ознайомитися з творчим методом професора Дж.Конконе. Книга вийшла з друку  у Москві  1924 року, тобто, незважаючи на всі труднощі того періоду, держава дбала про збереження культурного надбання і виховання молодих талантів.

  Бортнянский Д.С. Симфония Бортнянского (копия автографа партитуры) [Ноты] .- М.: Музгиз, 1953.- 88 с.
        Копії автографів творів письменників та композиторів – це дуже рідкісна та цінна інформація для вчених, які досліджують біографію та творчість митця. Особливо, коли жив він у такому далекому від нас XVIII столітті. На обкладинці партитури є фотокопія автографу самого Д.С.Бортнянського, уродженця м. Глухів, датована 1855 роком.

      Пропонуємо  до Вашої уваги ще декілька книг, подарованих відділу мистецтв у 2012р. На сьогодні вони не мають такої багатої  букіністичної історії, але стануть у нагоді  нашим користувачам:

           Мартинюк Т. Перехідні епохи в історії української музичної культури [Текст] / Мартинюк Т.В. –К.: Логос, 1997.- 190 с.
  У монографії розглядаються питання періодизації українського музичного мистецтва, а саме періоди українського бароко та романтизму XIX ст. Посібник рекомендовано для студентів, викладачів та всіх, хто цікавиться музичною історією України.

           Тимакин Е.М. Воспитание пианиста: методическое пособие [Текст] / Е.М.Тимакин. – 2-е изд.- М.: Советский композитор, 1989.- 143 с.
      Автором цієї книги є заслужений вчитель, педагог Є.М.Тимакин, який ділиться своїм 30-річним досвідом роботи з виховання молодих піаністів, починаючи з їх перших кроків у музиці.     
   
         Демчишин М.С. Методика музичного аналізу вокально-хорових творів [Текст] : навч. посібник / М.С.Демчишин.- К.: ІЗМН, 1996 .- 132с.
     Висвітлюються актуальні питання виконавського аналізу вокально-хорових творів на основі взаємозв’язку  музики і літературного тексту.
 
Інші дарунки:

      1.  Чайковский П.И. Лебединое озеро [Ноты]: балет в 4-х актах: клавир в 2 руки/ П.Чайковский; аранжировал Э.Лангерс .- М.: Муз.сектор государственного издательства, 1925.- 173 с.

    2.  Unsere Kinder Tanzen = Танцюють наші діти [Ноти] : у полегшеній редакції для фортепіано  Леопольда Кубанека .-[1925] .- 39 c. – (Німецькою мовою)

     3.  Американские песни [Ноты] / сост. Г Шнеерсон.- М.: Музгиз, 1956 .- 63 с.

    4.  1000 Takte Walzermusik [Ноты] = 1000 тактів вальсової музики .- Вена,[1927] .- 23 c. – (Німецькою мовою)

Ми щиро дякуємо нашим дарувальникам:
  Стадник Г. С. – Почесній читачці відділу мистецтв, яка вже багато років поповнює наш відділ рідкісною літературою;    Малик І.В. –користувачці відділу мистецтв;    Наймушиній Г.О.,   Полатай В.А.  та всім користувачам бібліотеки  і  мешканцям нашого чудового міста за увагу та турботу про свою бібліотеку!
          Щиро бажаємо нашим дарувальникам здоров’я та успіхів! Запрошуємо до відділу мистецтв викладачів музики, співаків, музикантів, усіх захоплених музикою, щоб поближче ознайомитися з новими надходженнями.
Ми знаходимось за адресою: вул.Щорса, буд. 66/13 (зупинка «Міськводоканал»). Працюємо: понеділок – п’ятниця з 10 до 19 год, неділя з 10 до 18 год. Вихідний день – субота. Тел. 5-64-48


Літвінова І.В.,бібліотекар  відділу мистецтв
ЦМБ ім.М.Горького

Немає коментарів:

Дописати коментар